Slovak English German

     Dňa 12.7.1924 sa narodil v Prahe vynikajúci český karikaturista, nazývaný aj kráľ českého kresleného humoru, Jiří Winter, známy aj pod pseudonymom Neprakta.
     Publikovať začal v r.1948, v denníku Slobodné slovo, neskôr aj v rôznych periodikách, no najmä v humoristickom časopise Dikobraz. Za neuveriteľných 63 tvorivých sezón, nakreslil takmer 40 000 kreslených vtipov, okrem toho aj rôzne ilustrácie, komiksy, pohľadnice, novoročenky, animované filmy, reklamy. Za 35 000 kreslených vtipov, sa v r.2001, objavilo jeho meno aj v známej Guinnessovej knihe rekordov. Ako jediný karikaturista získal v bývalom Československu, v r.1981 titul zaslúžilý umelec. V širokom tematickom zábere, vytvoril bohaté spektrum postavičiek, ktoré mnohé časom zľudoveli. Jeho " Hezké holky s čarovnými prdélkami " boli obľúbené medzi mnohými čitateľmi. Niektoré vtipy vymyslel aj sám, no väčšina je výsledkom spolupráce s tromi autormi, ktorý boli dodávateľmi námetov k jeho vtipom. Prvý bol Bedřich Kopecký /v rokoch 1948-1970/, s ktorým z recesie založili firmu na kreslenie vtipov a pretože to bolo, v tej dobe, dosť nepraktické, dali jej názov NEPRAKTA a takto aj podpisovali svoje vtipy. Veľmi plodná bola spolupráca s druhým autorom, spisovateľom Miroslavom Švandrlíkom /v rokoch 1970- 1989 a potom ešte od 2002 do 2009/. Uverejnili spolu okolo 20 000 vtipov, čo bol len zlomok z toho čo vytvorili, lebo nie každý námet bol schválený. S posledným, novinárom Emilom Schneiderom spolupracoval od roku 1994 a vytvorili spolu okolo 700 vtipov, zväčša čiernobielych, pre rôzne časopisy, keďže Dikobraz už vtedy nevychádzal.
     J.W.Neprakta bol známy, nielen ako karikaturista, ale aj ako zberateľ. Jeho dom bol ako múzeum, plné rôznych orientálnych predmetov, lebiek ľudí a zvierat, masiek, sošiek. Vzácne artefakty z celého sveta, by mu mohlo závidieť nejedno múzeum.
     Jeho obľúbený citát anglického filozofa E.Hubbarda " Neberte svoj život príliš vážne, aj tak z neho nevyviaznete živý.", sa stal jeho životným krédom, ktorým sa riadil a možno aj preto mu nikdy nechýbal sympatický úsmev na tvári. J.W.Neprakta nás opustil 30.októbra 2011. Ako taký symbolický darček, k jeho nedožitým 88.narodeninám, usporiadal priateľ Peter Závacký, v priestoroch Českého spolku v Košiciach, v apríli tohto roku, výstavu NEPRAKTA 88- výtvarná pocta, na ktorej, prostredníctvom portrétnej karikatúry, si uctili jeho pamiatku, nielen karikaturisti zo Slovenska a Čiech, ale aj zo zahraničia. Aj ja som si našiel trochu času a spravil som taký malý výber z jeho rozsiahleho diela, ako spomienku na tohto velikána kresleného humoru, pre všetkých milovníkov kresleného vtipu....             

Tvorba
 
 
Powered by Phoca Gallery

banner

S5 BOX

PRIHLÁSENIE